1. Gün: Diyarbakır – Diyarbakır Surları – Urfa Kapı – Mardin Kapı – Keçi Burcu – On Gözlü Köprü – Ulu Cami – Cahit Sıtkı Tarancı Evi

Değerli misafirlerimiz, Saat 04:00 gibi belirlenen noktadan Sabiha Gökçen Havalimanına gitmek için yola çıkıyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanında uçuş saatinden en az 2 saat önce  check-in işlemlerimizin ardından Anadolu Jet Havayolları TK 7210 06:45’de Diyarbakır'a hareket edecek olan uçağımıza biniş işlemlerimizi sonlandırıyor ve Diyarbakır'a hareket ediyoruz. Havaalanında bizi bekleyen rehberimizle buluşuyoruz. Alacağımız (ekstra) kahvaltımızın ardından Sur içinde bulunan İslamiyet’in beş Harem-i Şerifinden birisi olarak kabul edilen Mor Thoma Kilisesi’nin çevrilmesiyle yapılmış Ulu Cami’yi ziyaret ediyoruz. Ulu Cami gezisi sonrası Diyarbakır’ın ikonik yapıları Cahit Sıtkı Tarancı Evi’ni ziyaret görüyoruz. (Restorasyon sebebiyle kapalı olması halinde ziyaret gerçekleşmeyecektir.)  Keçi Burcu, meşhur Diyarbakır surları, Gazi Köşkü’nü, Hevsel Bahçeleri’ni ve türkülere konu olmuş Kırklar Dağı’nı, On Gözlü Köprü ‘yü panoramik olarak görüp dileyen misafirlerimizle Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bulunan türkülere konu olmuş Malabadi Köprüsü’nü ziyaret ediyoruz. (Ekstra) Artuklu döneminde yapılan bu devasa köprü Evliya Çelebi Seyahatname ’sinde köprünün altına Ayasofya’nın kubbesinin bile girebileceğinden de bahsetmiştir. Bu ihtişamlı köprüyü fotoğraflayarak Batman’a ulaşıyoruz. Öğle yemeğimizden sonra Dicle Nehri üzerine kurulan Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalan Hasankeyf’e ulaşıyoruz. Eski Hasankeyf’i panoramik olarak gördükten sonra sular altında kalmaktan kurtarılan eserleri de görebileceğimiz kısa bir fotoğraf molası vererek sivil mimarinin en güzel örneklerini görebileceğimiz Midyat’a ulaşıyoruz. Midyat’ta yörenin en bilinen el sanatı olan telkâri hakkında bilgi almak üzere bir atölyeyi ziyaret edeceğiz. Çarşıda verilen serbest zamanda birçok dizinin çekim alanı olan Midyat Konukevi’ni ziyaret edebilirsiniz. Gezilerimizin ardından alışverişlerinizi tamamladıktan sonra otelimize yerleşiyoruz.

*Sabah Kahvaltısı: Bölge Restoranlarında Alınacaktır. (Ekstra)

*Öğle Yemeği: Batman’da Serbest ya da Menü Olarak Alınacaktır. (Ekstra)

*Akşam Yemeği: Otelde Açık Büfe ya da Set Menü Olarak Alınacak Olup Tur Ücretine Dâhildir.

2. Gün: Mardin- Kasımiye Medresesi- Ulu Cami- Abbaralar- Mezopotamya Ovası- Deyr-ul Zafaran Manastırı- Dara Harabeleri- Beyazsu Vadisi- Sıra Gecesi- Şanlıurfa

Otelimizdeki kahvaltımızın ardından dileyen misafirlerimiz ile Beyazsu Vadisinin doyumsuz manzarası içinde yapacağımız yolculukla Roma İmparatorluğu’nun bölgedeki en önemli askeri üslerinden biri olmakla birlikte baraj ve sarnıç siteminin dünyada ilk kullanıldığı kentlerden biri olan Dara Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. (Ekstra) Mağara evleri, sarnıçlarını, nekropol alanını görüyor, yemyeşil sarmaşıkların altında yöreye özgü buz gibi naneli ayranının tadına baktıktan sonra Süryani'sinden, Arabına birçok farklı kültür ve inanç bileşimi olan, taş işçiliği ve kentsel dokusu ile ziyaretçilerini büyüleyen Mardin’e hareket ediyoruz. Kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Eski Mardin'de gezimize öncelikle Kasımiye Medresesi’nden başlayacağız. Medresenin avlusunda bulunan küçük havuzu yapıya serinlik katmakla birlikte Selsebil adı verilen çeşmenin anlatımını rehberimizden dinlediğinizde bir kez daha büyüleneceksiniz. Sonrasında Ulu Cami’ye doğru yürüyüşümüze başlıyoruz. Dar ve taş sokaklarda çarşıların arasından yapacağımız yürüyüşümüz sonrasında Mardin'in büyük camisi olan Camii Kebir olarak da bilinen Ulu Cami’yi ziyaret ediyor ve bir şiir misali okunacak olan minaresinin anlatımını dinliyoruz. Daha sonra belediye temizlik işlerinin -eşekler- ile yapıldığı daracık sokakları görüp, tarihi evlerin altında birer tünel gibi sokakları birbirine bağlayan Abbaraların altından geçerek yürüyüşümüze devam ediyoruz ve serbest zaman veriyoruz. Sonrasında Deyr-ul Zafaran Manastırı’na gidiyoruz. Süryanilerin 1000 yıldan fazla bir zaman Patrikhane merkezi olan Deyrul Zafaran Manastırı’nı gezerken 4000 yıllık Güneş tapınağını (Sin tapınağını) Şifahaneyi, Kilisesini ve Vaftizhanesini dolaşıp turumuzu tamamlayarak Şanlıurfa’ya ulaşıyoruz. 

Bu akşam otel konaklamamız oda- kahvaltıdır. Otelde akşam yemeği tur ücretine dâhil değildir. Dileyen misafirlerimizle birlikte Şanlıurfa'nın vazgeçilmezi yemekli sıra gecesine katılıyoruz. Sıra gecesinde karışık kebaplarımızı yiyip, mırramızı içip, katmer tatlısının ve çiğ köftenin tadına bakıyor, yöresel müzik ve oyunlarla eğlenceye tam hız devam ediyoruz. (Ekstra)

*Kahvaltı: Otelde Açık Büfe ya da Set Menü Olarak Alınacak Olup Tur Ücretine Dâhildir.

*Öğle Yemeği: Mardin’de serbest ya da menü olarak alınacaktır. (Ekstra)

*Akşam Yemeği: Sıra Gecesinde Alınacaktır. (Ekstra)

3. Gün: Göbeklitepe – Adıyaman- Nemrut Dağı – Cendere Köprüsü – Karakuş Tümülüsü- Gaziantep

Otelimizdeki kahvaltımızın ardından 1 Temmuz 2018 günü Unesco Tarihsel Miras Listesine alınan Şanlıurfa'nın merkez Haliliye ilçesinin, kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesi yakınlarında ilk kez 1963 yılında tarlasını karasabanla sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götüren bir çiftçinin sayesinde bulunan, İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen ören yerindeki kazılar, 50 yılı aşkın süredir devam eden Göbekli Tepe’ye gidiyoruz. Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesince 1995'ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, Neolitik döneme ait, boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan, yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlar bulunduğu, tarihin yeniden yazıldığı bu gizemli dünyada kaybolacağız. Göbekli tepe gezimiz sonrasında ayrıldıktan sonra Adıyaman’a ulaşıyoruz. Nemrut Dağı’na çıkmak üzere bizleri bekleyen minibüslerimize biniyoruz. (Ekstra) Daha sonrasında Kahta üzerinden deniz seviyesinden 2100 m yükseklikte bulunan Nemrut Dağı’nın zirvesine ulaşıyoruz. Kommagene kralı Antiokhos adına yapılan tümülüsü ve Doğu-Batı teraslarını, burada bulunan devasa heykelleri görüyoruz. Tekrar minibüslerimize binerek Kommagene krallarının yazlık başkenti olan Arsemia'yı panoramik görerek Roma İmparatorluğu’nun efsanevi IX. Lejyonunun inşa ettiği Cendere Köprüsü’ne ulaşıyoruz. Burada yapılan anlatımlar ve çekilen fotoğrafların ardından Karakuş Tümülüsü ’nü aracımızdan görüp rehberimizin yapacağı anlatımlar ardından otelimize hareket ediyoruz.

*Kahvaltı: Otelde Açık Büfe ya da Set Menü Olarak Alınacak Olup Tur Ücretine Dâhildir.

*Öğle Yemeği: Serbest ya da menü olarak alınacaktır. (Ekstra)

*Akşam Yemeği: Otelde Açık Büfe ya da Set Menü Olarak Alınacak Olup Tur Ücretine Dâhildir.

4. Gün: Halfeti Tekne Turu- Fırat Nehri- Rum Kale - Gaziantep- Gaziantep (Ayıntap) Kalesi- Sedefçiler Çarşısı- Almacı Pazarı- Bakırcılar Çarşısı- Zincirli Bedesten- Tütün Hanı- Kasteller-Tahmis Kahvesi

Otelimizdeki kahvaltımızın ardından dileyen misafirlerimizle sular altında kalmış Halfeti’de Fırat Nehri’nin kenarında bizi bekleyen teknemiz ile güzel bir yolculuğa çıkıyoruz. Tekne turumuza eski bir yerleşim birimi olan Rum Kale'nin ve sular altında kalan minaresi ile ünlü Savaşan Köyü’nün kalıntılarını görme fırsatı bulacağız. (Ekstra). Tekne turumuzu tamamlıyor ve siyah gülleriyle ünlü Halfeti'ye çıkıyoruz. Halfeti'den Birecik Barajı’nın suları altında kalan tarihi Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Burada rehberimizin yapacağı anlatımlar sonrasında Kale-i Füsus ya da Kefen Kalesi olarak adlandırılan Gaziantep (Ayıntap) Kalesini panoramik olarak görüp tarihi çarşılarda gezimize başlıyoruz. Tarihin içinde bakır sesleri ile teknolojiye direnen Bakırcılar Çarsısından geçerek Almacı Pazarını, Zincirli Bedesteni görüp 17.yüzyılda Tekke Camii Külliye binası içinde kahve-kütüphane olarak kullanılan günümüzde Tahmis Kahvesi olarak anılan mekânda Sütlü Menengiç kahvelerimizi içerek bu tarihi kentin sokaklarını gönlünüzce keşfedebileceğiniz serbest zamanımızı başlatıyoruz. Serbest zaman sonrasında turumuzu tamamlamış olarak Gaziantep havaalanına hareket ediyoruz. Anadolu Jet Havayolları TK 7273 21.55 Gaziantep İstanbul uçuşumuzu tamamlıyoruz ve Kocaeli’ne doğru hareket ediyoruz. Bir sonraki Andante Tour organizasyonumuzda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

*Sabah Kahvaltısı: Otelde açık büfe ya da set menü olarak alınacak olup tur ücretine dâhildir.

*Öğle Yemeği: Bölge restoranlarında alınacaktır. (Ekstra)

*Akşam Yemeği: Güzergâh üzerinde uygun bir tesiste alınacaktır. (Ekstra)

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Otellerde 2 Gece Yarım Pansiyon Konaklama
 • Otellerde 1 Gece Oda Kahvaltı Konaklama
 • Açık Büfe 3 Sabah Kahvaltısı
 • Açık Büfe veya Set menü 2 Akşam Yemeği
 • Lüks Araçlar ile Ulaşım
 • Milli Park Giriş Ücretleri
 • Gidiş Dönüş Ekonomi Sınıfı Uçak Bileti
 • İzmit-Saw-İzmit Havalimanı Transferi
 • Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri
 • Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
 • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Andante Tour Kalitesi ve Güvencesi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Müze Kart (Kültür ve Turizm Bakanlığına ait müzelere giriş için gereklidir)
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri (Belediye ve özel işletmeler için geçerlidir.) 
 • Tüm öğle yemekleri
 • Tüm yemeklerde alınan içecekler
 • Tur süresince yapılan özel harcamalar
 • Ekstra belirtilen organizasyonlar
 • Şanlıurfa Sıra Gecesi
 • Halfeti Tekne Turu
 • Nemrut Dağı Minibüs Ücreti

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:

  1.Ek Bilgiler

  2.İptal Şartları

  3.Vize Bilgileri