KAVALA - SELANİK – MANASTIR – OHRID - ÜSKÜP

1. Gün: İstanbul – Gümülcine - Kavala

Gezimizin ilk günü, belirtilen noktadan hareket ile Tekirdağ üzerinden İpsala sınır kapısına varışımızı gerçekleştiriyoruz. Pasaport ve gümrük işlemlerinin tamamlanması ardından İpsala sınır kapısına ulaşıyoruz. Batı Trakya’nın Türk/Müslüman nüfus yoğunluğu açısından en önemli kenti olan Gümülcine’ye varıyoruz. Osmanlı dönemi eserlerinden Eski Cami, Yeni Cami ve İmareti de göreceğimiz yürüyüş turumuzu takiben alış veriş için serbest zaman veriyoruz. Gümülcine’den hareketle Batı Trakya’nın bir diğer önemli kenti olan İskeçe içinde kısa turumuzu takiben, Lozan Anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilen Mübadele’ ye sınır teşkil eden Karasu (Nestos) nehrini görerek, öğle saatlerinde Kavala ’ya ulaşıyoruz. Osmanlı döneminde Balkanların en önemli ticaret merkezlerinden ve liman kentlerinden biri olan Kavala’ya Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen Su Kemerlerini görerek giriyor ve otelimize yerleşmeyi takiben öğle yemeği ve dinlenme için yeterli serbest zaman veriyoruz.Akşamın saatlerinde, şehrin en eski yerleşim bölgesinde keyifli bir yürüyüş turuna çıkıyoruz. Eski kent bölgesinde Mübadele sonrası kiliseye çevrilmiş olan Pargalı İbrahim Paşa Camiini, Türklerin ilk yerleştiği mahallede inşa edilmiş Halil Bey Camiini, kentin en görkemli anıtsal yapısı olan Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan İmaret Külliyesini, doğduğu ev ve heykelini ve kahvemizi yudumlayarak, kenti panoramik olarak seyredeceğimiz tepede bulunan Meryemana Kilisesini ziyaret ediyoruz.
Yürüyüş turumuzu ardından serbest zaman ve konaklama otelimizde.

2. Gün: Selanik

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından Selanik’e hareket.Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün evini ziyaretimiz ile Selanik gezimize başlıyoruz. Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan’ın en büyük Katedrali olan Aya Dimitros Katedrali, Büyük İskender Heykeli görüp Selanik’in kafeleri ile meşhur Kordon Boyunda yürüyüş yapıp kafelerde Yunanistan’ın meşhur kahvesi Frappe’nin tadına bakabilir. Turumuzun ardından Makedonya'nın güneybatısında yer alan Yunanistan sınırına yakınBaba Dağı'nın eteklerinde yer alan Bitola (Manastır) hareket. Konaklama Otelimizde

3. Gün: Selanik - Bitola (Manastır)

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından,Şehrin en önemli tarihi yapısı, Osmanlı imparatorluğu tarafından, 1848’de Askeri İdadi olarak inşa edilen, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü, Osmanlı'daki 14 askeri liseden biri olan Manastır Askeri Okulunu ziyaretimiz ile başlıyoruz. Gezimizin ardından Rumeli Beylerbeyi Kadı Haydar tarafından yaptırılan 500 yıllık Haydar Kadı Camii, Şehirdeki diğer bir Osmanlı miraslarından İshak Çelebi Camii,Hamidiye Caddesi ve Eski Çarşı, Osmanlı Bedesteni, Şirok caddesi görülecek yerler arasında. Gezilerimizin ardın serbest zaman ve Konaklama Otelimizde.

4. Gün: Resne –Ohrıd

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından,Küçük ve eski bir Osmanlı kasabası olan Resne’ye hareket.  Kasabanın yetiştirdiği en ünlü isim, İttihat Terakki liderlerinden Ahmet Niyazi Bey. Paris’ten gelen bir fotoğrafa bakıp, aynı konağı yaptıran Resneli Niyazi Bey konağı gezimizin ardından UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan, Kiril Alfabesinin doğduğu yer olan, Avrupa’nın en derin ve en eski krater gölü, Balkanlar’da gezilecek en güzel yerlerdenbiri olan Ohri’de varış.En önemli kilise olan St. Panteleymon Kilisesini, günümüzde halen konserler için kullanılan Ayasofya Kilisesini, Roma döneminden kalma Anfi Tiyatro, Car Samuel Kalesi, Çınar Meydanı, Ohri Halveti Tekkesi ve Tarihi Çınar Ağacını görerek İnci mağazalarının’da bulunduğu kentte serbest zaman, verilen serbest zaman sonrası otele varış Konaklama otelimizde.

5. Gün: Üsküp - Kalkandelen

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından,Makedonya coğrafyasının muhteşem doğal güzelliklerinden biri olan Matka kanyonuna doğru hareket ediyoruz. Binin üzerinde bitki çeşidi ile sizleri büyüleyecek olan Milli Park niteliği taşıyan bu kanyonda, dileyenler çay ve kahvelerini yudumlayarak bölgenin tadını çıkarabilir, dileyenler ise kanolara binerek harika fotoğraf karelerini albümlerine ekleyebilirler. Burada geçireceğimiz zamanın bitiminde rotamızı %90 nüfusunun Türk olduğu Kalkandelen’e yöneltiyoruz. iki kız kardeş tarafından yaptırılan ve tamamen kendi emekleriyle bezendiğini fark edeceğiniz Alaca Camii’ni geziyoruz. Gezimizi tamamladıktan sonra, Vardar Nehrinin iki kıyısına kurulu, Yahya Kemal’in şehri, Makedonya’nın başkenti Üsküp’e varış.Konaklama otelimizde

6. Gün: Üsküp - İstanbul

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından, Üsküp şehir turumuza başlıyoruz. Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar Nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı`nı, Osmanlı Köprüsü`nü ve Davut Paşa Hamamı`nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısı`na gidiyor ve Türk Çarşısı`ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp’te, günümüzde 3 han binası kalmıştır. 15.yy`ın ikinci yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı`nı ziyaretlerin ardından Üsküp`ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş Saat Kulesi`ni, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camisi`ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Cami`ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimizin ardından Türk Çarşısı`nda verilen serbest zaman sonrasında,Verilen serbest zaman sonrası İstanbul’a hareket. Gevgelija , Selanik ,Dedeağaç üzerinden İpsala sınır kapısına varış. Gümrük ve pasaport işlemleri sonrası Yunanistan freeshop unda serbest zaman, Türk sınırına geçiş. Tekirdağ’da vereceğimiz molanın ardından İstanbul’a hareket ve turumuzun sonu. Bir sonraki Andante Tour organizasyonunda görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

FİYATA DÂHİL OLAN HİZMETLER

 • Lüks ve Hijyen Kurallarına Uygun Araçlarla Seyahat
 • 4* Otellerde 5 Gece Otel Konaklaması
 • Otellerde alınan 5 sabah Kahvaltısı
 • Programda Belirtilen Şehir Turları
 • Matka Kanyonu Gezisi
 • Ülke ve Şehir Giriş Vergileri
 • Otoyol, Park ve Checkpoint Ücretleri
 • Bazı Ülke veya Şehirlerde alınması zorunlu Lokal Rehberlik Hizmetleri
 • Otobüs içi İkramlar
 • Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
 • Mesleki Sorumluluk Sigortası
 • Andante Tour Kalitesi ve Güvencesi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

FİYATA DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Vize Ücreti (Yeşil Pasaporta Vize Yoktur)
 • Yurtdışı Çıkış Harç Bedeli ( 150 TL ) (Misafirler Tarafından Turdan Önce İlgili Bankalara Yatırılır)
 • Öğle ve Akşam Yemekleri ve Molalarda Alınan Yiyecek ve İçecekler
 • Müze, Ören Yeri Girişleri
 • Her Türlü Otel Ekstraları
 • Özel Seyahat Sağlık ve Güvence Sigortası

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  1.Ek Bilgiler

  2.İptal Şartları

  3.Vize Bilgileri